زنان شهر بهشت

فاصله
نویسنده : صفیه محمدیان - ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٧
 

قوطی کبیرت های کوچیک را دیدی از بالای پنجره مرتب از این طرف میرن به اون طرف،‌چپ، راست،‌سریع و آروم از این بالا هیچ فرقی با هم ندارن،‌منظورم ماشین ها هستن ولی از نزدیک بعضی اشون به نظر ما خیلی بزرگ مهم میان.

حتما می دونی دلیل کوچیک شدن چیزی نیست جز فاصله ما آدم هم گاهی همین طوریم گاهی خیلی حقیر میشیم،‌و این حقارت هم با میزان فاصله بیشتر بیشتر میشه،‌البته میزان در اینجا چیز دیگری است و اونم فاصله با خداست.

البته گاهی حقارت بین ما آدم با چیزی غیر از فاصله هم بیشتر میشه و آن هم عاملی است به اسم زمان،‌ شما رو نمی دونم ولی خیلی از آدم ها با گذشت زمان کلی عوض میشن،‌ کمی فکر کنید شاید تا چند سال پیش انجام خیلی از گناهان برای شما سخت و حتی غیر ممکن بود،‌ وقتی میخواستین فلان دروغ بگین بهمان غیبت بکنین کلی عذاب وجدان می گرفتین،‌ ولی الان چی! اصلا بهش فکر هم نمی کنین راحت مرتکب می شین مثل آب خوردن، بدون کوچکترین وجدان دردی.

بزرگترین اشتباهات از حقیرترین اونا شروع میشن. نباید هیچ کوچکی را حقیر شمرد مثل ماشین ها از آن بالا که با نزدیک شدن بهشون تازه می فهمی اندازه واقعیشون چقدره.

اما مهم ترین چیزی که نباید حقیر شمرد به جز ماشین ها!!! و حتی گاهی آدم ها !!! فاصله با خداست، کوچکترین فاصله ای ممکن است آغازی باشد به بزرگترین دوری ها و در نتیجه گاهی آنقدر راه دور خواهد شد که برگشت بسیار سخت خواهد بود.

مثالی می زنم فرض کنید می خواین برین سر کوچه برین یا برین مثلا بیرون شهر و یا حتی اصلا اروپا و شاید کره ماه ‌(هیچ بعید نیست)کدوم سختره ؟

جواب واضحه، ‌درسته که همیشه راه توبه به روی بنده ها باز است حتی اگر بدترین گناهارو کرده باشن،‌ هر چه زودتر شروع کردی راه هموارتری خواهی داشت و زیباتر.

جاده ای زیبا و هموار

این حدیث رو هیچ گاه فراموش نکن «بازگشت از گناه  زیباست اما در جوانی زیباتر.»

پس زود باش که این قافله عمر بس سریع می گذرد.

مراقب فاصله ها باشیم چه زمانی و چه مکانی.


 
 
15 خرداد سر قصل جدید کتاب تاریخ بشر
نویسنده : صفیه محمدیان - ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٥
 

من از نوسیندگان تازه وارد وبلاگ هستم. امیدوارم از مطالبی که از این به بعد براتون یادداشت می کنم استفاده کافی رو ببرین و خدایی نکرده وقت گرانبهای عمرتان به هدر نرود.

بعد از سلام و تعارفات بذارید برم سر اصل مطلب. آغاز یادداشت هام مصادف شده با این روز بزرگ تاریخی که آنرا غنیمت می دانم.

به خاطر اهمیت این روز برای هر بچه مسلمونی تو تاریخ به این بلند بالایی از صدر اسلام تا حالا که آرزوی دیدن آن راداشته. یعنی روز ایجاد بستری برای برپایی یک حکومت بر پایه اسلام به معنای حقیقی کلمه ، اسلامی عزیز و ناب به  دور از بی عدلاتی ها و ظلم هایی که ظالمان به تمام بشر از ابتدای حیات انسان تا به امروز کرده اند:

-         ظلم به اندیشه آزاد به معنای حقیقی

-         ظلم به معنای انسانیت

-         ظلم به کسانی که ما به آنها عشق می ورزیم یعنی ائمه علیها السلام

-         ظلم به خلقت خدای مهربانمان که می خواهد دین کاملش- اسلام عزیز- انسان این مخلوق که می تواند آئینه او در زمینه باشد

-         و...

حالا بعد از 32 سال که این آرزو به تحقق پیوسته بیایید کمی به گذشته این راه الهی بنگریم،‌ و به خود ببالیم که در این برهه از تاریخ بشر زندگی می کنیم. برهه ای که ما در ان رهبری داشتیم به عظمت امام که توانست با یاری الطاف خداوندی و هبستگی مردمی که با تمام وجود به اسلام عشق می ورزیدند و حاضر شدند تمام هستیشان را برای پیروزی انقلابی اسلامی ایثار کنند.

 

حالا می خوام کمی از نعمت بزرگ این انقلاب بگم. نعمتی به نام امام روح الله. این روزها مصادف شده با رحلت ایشان می خوام یک خاطره از آن روز حزن انگیز به نقل از آقای شریعت مداری که امروز در برنامه "در سوگ یار " که از شبکه قرآن پخش شد بگم. خاطره ای که نشان از روح پر عظمت معمار انقلاب دارد. ایشان گفتند در بعد از ظهرگرم آن روز که دیگر می خواستند امام را دفن کنند،‌ در آن حال و هوای خاص که تمام مردم از شدت هیجان از خود بیخود شده بودند و گرما را نمی فهمیدند، ‌یک آن دیدند که تکه ابری در وسط آسمان صاف پیدا شد. ابر آمد و آمد تا به بالای سر بدن امام رسید و به محض اینکه امام را دفن کردند با دانه های درشت شروع به باریدن کرد(گریه). با گریه ی ابر فضا آرام شد و مردم داغداری که تا آن لحظه سر از پا نمی شناختند با آمدن باران شروع به طواف مرقد ایشان کردند.

حالا بعد از 32 سال اندیشه های این مرد بزرگ در رگ های آزاداندیشان جهان به جوش آمده و ارزش های امام دارد به مرحله جهانی خود نزدیک و نزدیک تر می شود. جالب نیست که اولین انقلابی که به پیروزی رسید در سالگرد پیروزی انقلاب ما یعنی 22 بهمن با رفتن مبارک و دومین هم همین امروز درسالگرد آغاز انقلاب ما با فرار مفتضحانه عبدالله صالح به عربستان  همزمان شده است. خداوند چه زیبا تاریخ را رقم می زند و به انسان های صاحب اندیشه و زنده دل نشانه های خود را می نمایاتد.

خدایا به خاطر این همه نعمت از تو سپازگذاریم و از تو می خواهیم که ما را در این راه و در این زمان مهم تاریخ یاری کنی تا تکلیفمان را به خوبی انجام دهیم.

در آخر هم می خوام بگم که یادمون باشه همیشه باید به امامون افتخار کنیم.

 

نویسنده :سمیه


 
 
مرد خدا
نویسنده : صفیه محمدیان - ساعت ۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٤
 

رحلت جانسوز امام رحمه الله علیه عزیز تسلیت باد

سال ها بود که مردم عدالت را ،‌دین را، عشق و عبادت را، و در یک کلام زندگی را از یاد برده بودند یا دست کم از روی ترس می خواستند خود را به فراموشی بزنند. در روزهای که بیداد به اوج خود رسیده بود و  مردم کم کم داشت به غیرتشان بر می خورد،‌ مردی آمد از جنس شجاعت و صلابت، ‌کسی که باور را در رگ های مردم جاری کرد و دل  های خسته را  جانی دوباره بخشید برای مبارزه.

بیدار شدند مردم از خواب هزار ساله،‌حالا از چیزی نمی هراسیدند،‌نه از شکنجه،‌نه از اسارت  و نه حتی از مرگ،‌مردمی که تا چندی پیش از بردن کلامی علیه طاغوت ابا داشتند بی هیچ واهمه ای به میدان آمدند و این چیزی نبود جز یک معجزه الهی و آن معجزه امام بود. غیر از معجزه نام دیگر برازنده این اتفاق عظیم نیست. چگونه مردی توانست با کلامش تاریخ را عوض کند،‌این اراده الهی بود که در روح امام جلوه گر شد. انقلابی شد که راه را برای ظهور و بر پایی عدالت همیشگی هموار کرد.

امام مرد تاریخ است؛ مرد آزادی؛‌مرد مهربانی و «مرد خدا». شخصیتی با ویژگی هایی منحصر به فرد که توانست با روح خدای اش جهانی را متوجه اسلام و ایران کند،‌تا ثمره انقلابش امروز در همه کشورها نمایان شود حتی ملت های غیر مسلمان.

و چه روزی بود که این مرد بزرگ رحلت کرد به سوی معبود. روزی غم بار برای همه آزادی خواهان،‌روزی که در خاطره تاریخ خواهد ماند.

اما جای بسی امیدواری که جانشینی برازنده برای خویش برگزید که توانست بعد از سال ها انقلاب را اینگونه با درایت و شجاعت رهبر باشد. خدا خواست که که بعد از فقدانی  عظیم ما همچنان   بی وقفه در راه عدالت خواهی پیش برویم تا روز موعود که ان شاء الله نزدیک است.

نثار روح بلند امام و سلامتی رهبر انقلاب و در نهایت ظهور امام عصر ارواحنا فداه صلوات

اَللهُمَّ صَلِّ عَلیَ مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجُّلْ فَرَجَهُمْ

 


 
 
مادران انتظار
نویسنده : صفیه محمدیان - ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳
 

 امروز از آن روزهای خاص است شهر از همیشه شلوغ تر است گویی مردم دوباره دارند  خود را برای سال نو آغاز می کنند. بازار ها شلوغ، و ترافیک سنگین است.  اما امروز ترافیکی غیر از ترافیک خیابان ها هم هست و آن هم ترافیک عید در عید است . بعضی از تازه در چنینی روزه ای یادمان می افتد ای دل غافل مادری هم دارم چشم انتظار ماست طفلی روزهای سال می شمارد تا شاید لااقل در چنین روزی سری بهش بزنیم، ولی غفلت زدگان دیگری هم هستند که حتی در روز نیز مادرشان را از یک تلفن خشک و خالی هم محروم می کنند.

درست است که مادر مهربان است، به راحتی از جگر گوشه اش می گذرد ولی ما نباید قدر نشناسی کنیم، حتی شده به خاطر دل خودمان هم کاری برایش بکنیم.در هر صورت امیدوارم در پایان این روز و البته در پایان عمرمان حسرت روزهای که فرصت محبت به عزیزترین کسانمان را داشتیم نخوریم.

امروز عید دیگری هم عید ولادت امام رحمه الله و عید پیروزی گروهی از مادران که شاید هنوز هم چشم به راهند ولی سربلندند، شاید دیگر امروز کسی برایشان دسته گلی نیاورند ولی بر خود یم بالند که دسته لی تقدیم به بی بی فاطمه کردند که نظیر ندارد. دسته گل های خویش را دادند با عشق با اشک با امید شفاعت، شاید حتی اشک هم نریختند تا نکند دشمن شاد شوند . دسته گل های خود را بر سر آرمان بلندشان پر پر کردند تا هم صدا با رهبر بگوین خرمشهر را خدا آزاد کرد. امروز هم گرچه به ظاهر تنهایند ولی با یاد گل هایشان عش می کنند، عشق گویی هر آن با آنانند.

ولی نمک نشناسی است در چنین روزی مهمانشان نشویم چه خوب است هم با آنان در چنین ضیافتی همراه با عطر شهدا شرکت کنینم. باور کنید خوشحال می شون.

حتما در محله شما هم مادر شهیدی به انتظار نشسته بروید به یک لبخند مهمانش کنید. او با روی باز مهر شما خریدار است.

به امید ظهور یوسف زهرا ارواحنا فداه صلوات

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلیَ مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم

 


 
 
نقش زن در ارتقاء معنوی جامعه
نویسنده : صفیه محمدیان - ساعت ۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱
 

نقش زن در ارتقاء معنوی جامعه

 زنان و بانوان از ارکان اساسی جوامع بشری اند و عالی ترین نقش سازنده را با عناوین همسر و مادر در دوایر زیستی انسانی دارا می باشند و بدین خاطر است که اگر بانوان در جامعه ای سالم و با کمال و عفت پیشه باشند و از انحرافات بنیان برانداز بدور باشند ،‌آن جامعه در کمال سلامت اخلاقی و سعادت انسانی خواهد بود . بنابراین بی جهت نیست که دین جاودانی اسلام که دربردارنده تمامی نیازهای بشر مترقی تا پایان قرون تکاملی انسان است اهمیت زیادی به این قشر بزرگ و مهم جامعه داده است.

در این نوشتار سعی بر این است تا با بیان مقدماتی از دیدگاه نسبت به زن و جایگاه مادی و معنوی او در جوامع بشری از دیروز تا امروز به نقش و جایگاه زن در عرصه فعالیتهای معنوی و تأثیر آن بر نسل آینده بپردازیم .

امروزه تبلیغات وسیع فرهنگی فاسد غرب علیه اسلام ناب محمدی(ص) و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سبب گردیده تا جوانان با اشکال مختلف تهاجم فرهنگی بیگانگان مواجه شوند که از جمله آنها می توان به مواد مخدر، قرصهای روان گردان ، فیلم ها و cd های مبتذل و پخش برنامه های متعدد تلویزیونی از طریق ماهواره ، سایتهای اینترنتی با مضامین خلاف عفت عمومی و استفاده جوانان از لباسهای محرک و بدن نما و نا متعارف در جامعه ایران اشاره کرد که برخی در اثر جهل و نادانی و آشنا نبودن با فرهنگ غنی اسلامی ایرانی و تعداد نادری در اثر عناد با اسلام و به جهت به فساد کشاندن جوانان ایران زمین و جلوگیری از پیشرفت و تعالی آنان دست به استفاده و ترویج و گسترش اینگونه حربه های فرهنگی در جامعه می زنند.

در میان این هجمه های فرهنگی از زنان به عنوان ملعبه ای برای دستیابی به مقاصد شوم خود بهره های فراوانی برده اند و آنان را در جهت رسیدن به خواسته های خود استثمار قرارداده و به نوعی از آنان استفاده ابزاری نموده اند . بانوان باید با آگاهی بیشتر با این گونه بهره کشی های فرهنگی مبارزه نمایند.

حال با توجه به آنچه راجع به موقعیت زن امروز گفته شد بهتر است برای روشن تر شدن مطلب نگاهی به زندگی زنان قبل از اسلام و در سایر جوامع و ادیان که برخی از این جوامع امروز خود را مظهر تمدن و حقوق بشر می دانند بیندازیم و ببینیم که آیا واقعاً به زعم آنان اسلام زن را محصور و محدود کرده است ؟  یا اینکه شخصیت انسانی و اجتماعی زن را در جایگاه واقعی خود قرارداده است ؟

مظلومیت زنان در جهان قبل از اسلام به دو دوره می توان تقسیم کرد :

1.       دوره وحشیگری : که در این دوران با زن در منتهای خشونت رفتار می شد و شأن انسانی وی را زیر پا می گذاشتند .

2.    دروه تمدنهای یونان، مصر، روم و ایران : که در این دوران در اثر ادیان توحیدی برای زن جایگاه انسانی قائل بودند اما حقوق اجتماعی برای وی قائل نبودند و او را از هر حیث تابع مرد می دانستند .

 

جایگاه اجتماعی زن در اروپا

زن در یونان جز کالاهای تجارتی در بازارها خرید و فروش می شد و بعد از وفات شوه حق زندگی نداشت . در خانواده های رم قبل از میلاد ، دختران و زنان برای همیشه در آن وقت کنیز و بدبخت بودند و مانند اشیا و حیوانات مورد خرید و فروش واقع می گشتند و نه ارث می بردند و نه می توانستند مالک چیزی بشوند.

زن در استرالیا و اقیانوسیه

در جزیره تاسمانی مادرانی که باید از نکته نظر احساسات مادری و غرایز فطری برای بچه های خود پناهگاه باشند ، به خاطر فقر و تنگدستی و از ترس گرسنگی به دستور پدر سنگدل ، دختران خود را اعدام می کردند و برای ارضای غریزه مادری به تربیت بچه سگ و گربه می پرداختند .

در استرالیا نیز به خرید و فروش گله و گوسفندان بیشتر اهمیت داده می شد تا به خرید و فروش بردگان زن و دختر ؛ زیرا می‌گفتند گوسفندان داری پشم و شیر هستند که از آن می توان پوشاک و خوراک تهیه نمود ولی از دختر کاری ساخته نیست. همچنین در این کشور زنان به مثابه حیوانات اهلی بودند و در مسافرتها باید حمل تمام اثاثیه خانه و بچه توسط زنان و روی کول آنان انجام می گرفت و در مواقع قحطی و گرسنگی زنان را می کشتند و گوشت آنها را می خوردند و چه بسا از اوقات که زنان مریض می شدند و شوهران آنها را خفه می کردند تا این که در مرگ آنها تسریع شود.

زن در آفریقا و آسیا

در آفریقا ، اهمیت زن و دختر از یک تخم مرغ هم کمتر بود؛ چرا که اگر سبد تخم مرغ از دست دختر یا زن آفریقایی می افتاد و تخم مرغهای آن می شکست ،‌ او را به اعدام محکوم و می کشتند .

گاهی در مجالس میهمانی از گوشت دختران استفاده می کردند و گوشت آنها را کباب نموده و نزد میهمان به عنوان تعارف می‌آوردند.

قبایل وحشی هندوستان دختران خود را می کشتند و مهارجه های آنها چنین معتقد بودند که داشتن دختر آنهم بدون شوهر مایه ننگ است و شوهر دادن آنها نیز عار و ننگ دیگر ؛ پس چه بهتر که این ننگ از میان برداشته شود .

در عربستان نیز همانطور که می دانید دختران را زنده به گور می کردند و اعراب گاهی زن میت را جزو اموال و دارایی او به حساب می آوردند، و به صورت سهم الارث او را تصاحب می کردند .

زن در ایران

 دختری را که به سن 15 سالگی می رسید باید شوهر می دانند و این کار باید حتماً با رضایت پدر و یا سرپرست خانواده انجام می شد و این درحالی بود که سن ازدواج پسران 20 سالگی بود.و دختری که ازدواج می کرد از پدر خود ارث نمی‌برد.

در ژاپن نیز مرد در داخل خانواده قدرت وسیعی داشت و می توانست فرزندان خود را بر اثر برخی جرائم منجمله بی عفتی به قتل برساند و یا آنها را به بردگی و روسپی گری بفروشد .در چین نیز مشابه چنین شرایطی بر خانواده ها حاکم بود با این تفاوت که در آنجا اگر در مواقع سختی زندگی دختری به خانواده اضافه می شد نوزاد بی گناه را به دور می انداختند تا در سرمای شب بمیرد و یا خوراک گرازها شود.

درتمدن بین النهرین و بابل نیز بنا به نوشته هردوت ، هر سال دوشیزگانی را که به سن زناشویی رسیده بودند به عنوان کالا با بهای متفاوت در معرض فروش می گذاشتند.

زن در ادیان مختلف

در دین تحریف شده یهود تولد دختر ننگ آور بود و هر زنی که دختر می آورد از15 تا 70 روز نجس محسوب می شد. همچنین در مجامع عیسوی ایتالیا و اسپانیا پس از بحث زیاد معتقد شدند که در میان زنان دنیا فقط حضرت مریم (س) انسان بوده و دارای روح جاوید ؛ ولی بقیه زنان دارای صفت انسانی نبوده و برزخ مابین انسان و حیوان محسوب می گردند.

در برابر تمام این بی عدالتی ها و تبعیض ها و ظلم ها ، این اسلام بود که به زن شخصیت و مقام داد . در قرآن مجید خلقت زن و مرد در یک ردیف قرار داده شده و زن را یکی از ارکان مهم جوامع انسانی به حساب آورده است و برای نحوه سلوک و رفتار وی در جامعه آثار سرنوشت سازی برشمرده است .

خلاصه مطلب اینکه زن در نزد اقوام و ادیان و ملل سابق هیچ ارزش و اعتباری نداشته و بدترین ظلم ها و جنایات را نسبت به وی روا می داشته اند . اما ببینیم در جامعه امروز آیا این مسئله حل شده و یا شکل آن تغییر یافته است ؟

در جهان امروز و در غرب که خود را پایه گذار حقوق بشر و تساوی حقوق زن و مرد در جامعه می داند نیز ظلم به زنان کمتر از گذشته نیست و تنها تفاوت در این است که با نام تساوی حقوق زنان تحت تسلط خود درآورده اند و با عنوان تساوی حقوق به مقاصد خود می رسند که نمونه آن را در استفاده از زنان در مشاغل سخت و با حداقل دستمزد، استفاده از آنها در کاباره ها ، دانسینگ ها ، فیلم های مستهجن ، تبلیغات محصولات و بر روی جلد مجلات و ... برای دستیابی ارباب زر و زور به سود های کلان و هنگفت می توانیم مشاهده نمائیم.

قوانین اسلامی و تعالی جایگاه زن

اسلام وظیفه مهمی را بردوش زنان نهاده که با پوشش و عفت کامل خود، از راههای انحراف و فساد جلوگیری کنند و برای ترقی و کمال خود و جامعه سعی و تلاش نمایند .

اسلام آموختن علم و دانش و نیل به مدارج عالیه اجتماعی و علمی و فرهنگی و سیاسی را بر زنان مجاز دانسته است و پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) با یک جمله زیبا و رسا ، خط بطلانی بر تمامی طرز تفکرهای جاهلی کشیده و فرموده است :

«طلب العلم فریضه علی کل مسلم و مسلمه» یعنی کسب علم و دانش بر همه مسلمانان (چه مرد و چه زن) واجب است.

و نیز همان حضرت دست دختر خود را نه فقط به جهت عواطف پدری بلکه به عنوان ارج نهادن به مقام ارزشمند زن می‌بوسیدو راه و رسم برخورد با زنان را به همگان می آموخت .

 

احترام و ارزش زن در جامعه تا حدی است که به فرموده رهبر فقید انقلاب «از دامان زن، مرد به معراج می رود.»یعنی زنانی با عنوان مادر هستند که می توانند افرادی چون خمینی ، مطهری ، رجائی ، بهشتی، صیاد شیرازی،کشوری ، شیرودی و امثالهم را پرورش دهند که سرنوشت تاریخ به دست آنها تغییر کند . و اینگونه مادران به واقع مصداق حدیث شریف منقول از حضرت رسول اکرم (ص) است که : «بهشت زیر پای مادران است .»؛ در مقابل مادرانی هم بوده اند که انسانهای فاسد و خونریز و سفاکی به جامعه تحویل داده اند .

همانطور که مطلع هستید خانواده کوچکترین رکن سازنده اجتماع است و اگر خانواده سالم باشد مسلماً جامعه نیز رو به صلاح و ترقی می رود . از این رو است که اسلام برای کار زن در منزل ارج و منزلت فراوان قائل شده است و این بدین خاطر است که اگر کانون گرم خانواده توسط مادر و زن به محیطی آرام و با محبت و دور از اضطراب و دلهره تبدیل شود زمینه را برای رشد و تربیت جسمی ، تربیتی ، فکری و معنوی کودکان که آینده سازان مملکت هستند فراهم می سازد و همانا کودکانی که در چنین خانواده هایی پرورش یافته اند از آرامش روحی برخوردار بوده و در تعامل با سایرین دچار برخورد های زننده و زشت و به دور از اخلاق و تربیت اسلامی نمی‌شوند و انسانهایی که آینده را خواهند ساخت افرادی با تعادل روانی در برخورد های اجتماعی می‌باشند.

یکی از صفات زنان شایسته مسلمان عفت و پاکدامنی است که این خود عامل مهمی در عدم ایجاد برخی اختلافات زناشویی در زندگی مشترک می باشد .در حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده است :

«زن صالح از طلا و نقره باارزش تر است

این حدیث شریف ارزش زن در امور معنوی را به طور اجمال بیان می دارد . زیرا اگر در راه تربیت فرزند و امور دیگری که برعهده اوست قدمهای مثبتی بردارد می تواند انسانهای بزرگی را پرورش دهد که سبب دگرگونی عالم را فراهم آورند .

 پیشاپیش میلاد بهانه هستی بانوی دوعالم فاطمه زهرا سلام الله علیها مبارک

به امید آنکه رهروان حق باشیم

منابع:

آنچه یک زن باید بداند ،نوشته اسدا... محمدی نیا

بانوان نمونه ، نوشته سید مهدی شمس الدین

سازمان تبلیغات اسلامی