زندگی به سبک دینی!!

استفاده از وسایل زندگی بسیار مفهوم عام و قابل درک است لذا دارای اشکالاتی در آن است به این سبب که با گذشت زمان و افزون شدن علم در هر مقطعی به رفاهیات بشر افزوده و کارها برای او سهل تر گردیده دیگر زندگی امروز را نمی توان با زندگی 100 سال گذشته مقایسه کرد که تفاوت است ازثریست تا ثریا همانطور که زندگی 100 سال آینده را نمی توان با اکنون مقایسه کرد اما صحبت ما بر سر قیاس نیست آنچه مهم است استفاده اهم از این رفاهیات است که هر خانواده ایی سعی در فراهم کردن هر چه بیشتر آن در زندگی خود است یا زوج های جوان که تمام فکرشان تهیه وسایل در خور شان و مناسب خود هسنتد دریغا که اینها همه نه اصلند و نه فرع که در واقع اینها هیچند و اصل چیز دیگریست .

 

 در تمام ابعاد زندگی ما داشتن رفاهیات و وسایل حرف اول را میزند حال سوالی که هست آنکه چقدر از این امکانات و وسایل برای رفع نیاز و چقدر آن بر اساس هوای نفس است ؟ چند وسیله از وسیله های منازل ما بر اساس نیاز واقعی است و چه قدر آن را بر اساس هوای نفس حال دیدن آن در منزل دیگران یا زیبایی آن خریداری کرده ایم . مگر در زمان پیامبر(ص) و ائمه اطهار ما وسایل رفاهی کم بوده لاکن نه در ان زمان هم در حد خود وسایل رفاهی موجود بوده ولی هر چه در کتب شیعه و سنی جستجو کنیم اثری از این که این سروران زندگی مرفه و اعیانی داشته اند پیدا نمی کنیم بلکه همواره بر این موکد بوده اند که زندگی آنها ساده و بی آلایش و همواره از تجملات دوری جسته اند . این سبک زندگی را ما در علماء دین نیز مشاهده میکنیم که زندگی ساده و بی آلایشی دارند .

 

 

علامه حسن زاده آملی

 

آیت الله حائری شیرازی

 

ایت الله محمدتقی بهجت

حال ای عزیز برادر این چگونه است که ما خود را مسلمان و شیعه میدانیم ولی پیرو راستین پیامبر خود نیستیم مگر میشود به گقتار رهرو باشیم و به کردار طریق دیگر عمل کنیم . برای خرید هر وسیله ای در زندگی ابتدا باید در جستجوی علت فعل خریدن آن وسیله بود آیا آن نیاز واقعی است یا نه صرفاٌ بر اساس زیبایی یا مشاهده آن در منزل دیگران است . شاید این امر به بیان بعضی ها کم اهمیت باشد ولی دریغا که در اشتباهند . موضوع دیگر در رابطه با وسایل زندگی نحوه استفاده از آن است فی المثل داشتن تلوزیون یا کامپیوتر امروزه در منازل ما از نان شب واجب تر گشته اما آنچه هائز اهمیت است نحوه استفاده از آنها است اینکه ساعت ها وقت پر ارزش خود را  صرف این وسایل کنیم چه سود و منفعتی برای ما دارد در حالی که همین وقت را می توان به خانواده اختصاص داد یا بالاتر از آن به عبادت پروردگار مشغول شد . به نظر اینجانب داشتن هر چه بیشتر و پر زرق و برق تر وسایل در داخل خانه باعث غفلت انسان شده چرا که اینها انسان را مشغول امور دنیوی میکنند و کدام انسان عاقل دنیا بر گزیده و آخرت را خراب میکند .

 

/ 1 نظر / 22 بازدید
عاشق کوهستان

با سلام و عرض ادب[گل] به به متشکرم استفاده شد و لذت بردم ....... متشکرم[قلب] خدا خیرتون بده در روز ولادت حضرت زینب (س) و هنگام اذان ظهر دلمو بردی کجاها ... قم و مسجد و منزل آقای بهجت که چه روزهای باصفایی با این مرد بزرگ خدا بودم و بهره ها بردم و ... حیف و 100 افسوس که از دستم رفت و قدرش را بیشتر نشناختیم .....روحش شاد[گل] زندگی زیباست ای زیباپسند زنده اندیشان به زیبایی رسند ... امیدوارم بتونم فرصت کنم همیشه بیام خدمتتون و لذت بردم سال خوب و پر برکتی داشته باشید . ان شاءالله تعالی[لبخند]