جمالی که در بزرگی هویدا شد

شهید اعظم جمالی

بانوی شهید

"اعظم جمالی" فرزند هادی در روز بیست و هشتم فرودین ماه 1329 در یک خانواده مذهبی و متوسط در شهرستان اردبیل دیده به جهان گشود.

پس از طی دوران طفولیت به مدرسه رفت و تحصیلات خود را در رشته طبیعی تا اخذ مدرک دیپلم متوسطه ادامه داد

 وی تا قبل از ازدواجش کارمند "اداره بهداری" آن شهرستان بود و در سن 22 سالگی با دکتر یوسف پور ابوالقاسم ازدواج کرد و زندگی مشترک را آغاز نمود.ثمره 18 سال زندگی مشترک آنها سه دختر و یک پسر بود . شهید جمالی به جهت اهمیت و توجهی که به فرزندان و تربیت آنها داشت، از مشاغل اداری صرف نظر نمود. ایشان در تاریخ بیست و یکم اسفند ماه1366 درحالی که در منزل مسکونی اش در حال رسیدگی به دو فرزندش بود، به همراه دو فرزند دخترش سولماز 11 ساله و شیوا 14 ساله در جریان بمباران هوایی رژیم بعثی عراق به شهادت رسیدند .

پیکر پاک این مادر شهید و دو فرزندش در گلزار بهشت زهرا به خاک سپرده شد

 

دکتر یوسف پور ابوالقاسم همسر شهیده اعظم جمالی ضمن بیان خاطراتی از همسر شهیدش می گوید

:

همسری کاردان و مادری لایق بود و آرزو داشت تا به همراه فرزندانش به زیارت مرقد مطهر حضرت زینب

«س» مشرف شود.

اعظم جان شاید شما در زندگی آرزو های زیادی داشتی ، امروز خیلی از زن ها فکر می کنند فقط کار بیرون کار است شاید خودم هم گاهی یکی از آن ها باشم ولی تو وظیفه خود را در زمان خودش شناختی و بهترین تصمیم گرفتی و حتما فرزندان صالحی تربیت کردی که لایق شهادت شدند. امیدوارم وظیفه شناسی را از تو بیاموزم تو واقعا بزرگ زیستی و زیبا پر کشیدی.

 

منبع

: اطلاعات موجود در پرونده فرهنگی شهید، اداره کل جمع‌آوری و نگهداری آثار شهدا و ایثارگران ؛ معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران.

/ 3 نظر / 28 بازدید
دانشجو

سلام دوست عزیز.از اینکه به این زیبایی از بانوان شهید سرزمین پاکمان "ایران" یاد کردی ممنونم. یا علی.